آبگرمکن خورشیدی

آبگرمکن خورشیدی چیست؟ و مزایای استفاده از آن چیست؟

وسیله‌ای است که به وسیله نور خورشید آب را گرم می‌کند. این آبگرمکن‌ها به دلیل منبع سوخت نامحدود (نور خورشید)، طول عمر مفید بالا، کاربری آسان، جایگزین مناسبی برای کاهش استفاده از منابع سوخت فسیلی مانند نفت و بنزین و گاز است. سیستم های گرمایش آب خورشیدی شامل مخازن ذخیره و جمع کننده های خورشیدی هستند. دو نوع سیستم گرمایش آب خورشیدی وجود دارد:  فعال که دارای پمپ های گردشی و کنترل کننده هستند  و غیر فعال که این پمپ ها را ندارند.

 • 70 درصد صرفه جویی در گاز ساختمان
 • مجهز به سیستم کنترل مرکزی اتوماتیک و دستی جهت برنامه ریزی و مدیریت کامل دستگاه
 • دخیره آبگرم بهداشتی در مخزن دوجداره
 • تامین آبگرم در کلیه مناطق ایران، همه فصول سال و در ظول شبانه روز
 • حداقل فضای مورد نیاز جهت نصب
 • قیمت مناسب و راندمان بالا
 • عیب یابی هوشمند
 • دارای گرمکن پشتیبانی جهت استفاده در روزهای بسیار سرد زمستان
 • دارای ضمانت و ده سال خدمات پس از فروش
 • نصب سریع و آسان
 • دارای تاییدیه از سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور
 • قابلیت نصب در سطوح شیب دار

نصب و نگهداری آبگرمکن های خورشیدی

نصب مناسب آبگرمکن های خورشیدی به عوامل زیادی بستگی دارد. این عوامل شامل منابع خورشیدی ، آب و هوا ، الزامات محلی کد ساختمان و موارد ایمنی است. بنابراین ، بهترین کار این است که یک پیمانکار واجد شرایط سیستم های حرارتی خورشیدی سیستم خود را نصب کند. پس از نصب ، نگهداری صحیح سیستم باعث می شود تا سیستم به راحتی کار کند. سیستم های غیرفعال به تعمیر و نگهداری زیادی احتیاج ندارند. برای سیستم های فعال ، شرایط ارائه خدمات را با ارائه دهنده سیستم خود در میان بگذارید و با دفترچه راهنمای سیستم مشورت کنید. لوله کشی و سایر اجزای متداول گرمایش آب به همان سیستمهای معمولی نیاز دارند. ممکن است لازم باشد لعاب در مناطق خشک آب و هوایی که آب باران باعث شستشوی طبیعی نمی شود تمیز شود.تعمیر و نگهداری منظم در سیستم های ساده می تواند به ندرت هر 3-5 سال یکبار انجام شود ، ترجیحاً توسط یک پیمانکار خورشیدی. سیستم های دارای اجزای الکتریکی معمولاً پس از 10 سال به یک یا دو قطعه تعویض نیاز دارند.

آبگرمکن خورشیدی مناسب خانواده من چند لیتر است؟

میزان ظرفیت با تعداد نفراتی که در منزل هستند انتخاب می‌شود. به طور مثال یک خانواده چهار نفره باید آبگرمکن 200 لیتری تهیه کند. در واقع به ازای هر نفر 50 لیتر آب گرم نیاز است. در مناطق جنوبی کشور که آب به صورت سهمیه‌ای می‌باشد، آب شرب هر نفر 50 لیتر است! بنابراین 50 لیتر آب گرم مصرفی قطعا برای یک نفر کفایت می‌کند. 

علاوه بر این، باید در نظر بگیرید که این ظرفیت در لحظه است. اینطور نیست که 50 لیتر آب برای 24 ساعت باشد، یا اینکه یک آبگرمکن 200 لیتر ، فقط 200 لیتر در یک روز گرم کند. بلکه این ظرفیت لحظه‌ای است. در واقع به همان میزان که از آب گرم استفاده می‌کنید، به همان مقدار آب گرم از مخزن تخلیه می‌شود و آب سرد از ورودی آب، وارد مخزن شده و با همرفت دمایی سریع و بدون معطلی مجدد 200 لیتر آب گرم دارید.‌

محل نصب آبگرمکن های خورشیدی

آبگرمکن خورشیدی دارای یک مخزن و تعدادی لوله آبی رنگ است که باید در معرض نور خورشید قرار بگیرند.در این راستا باید مکانی را برای نصب آن انتخاب کنیم که همیشه بدون سایه، پذیرای نور خورشید باشد. بهترین گزینه پشت بام است که با اختلاف ارتفاعی که ایجاد می‌کند مسیر ارسال آب نیز سرعت بیشتری دارد و از سایه شدن توسط سایر تجهیزات نیز جلوگیری می‌شود.

آبگرمکن خورشیدی در فصل سرما هم کار می‌کند؟

امروزه استفاده از آب گرم کن خورشیدی در ایران بسیار همه گیر شده است، تقریبا در هر شهری آبگرمکن خورشیدی دیده می‌شود.آبگرمکن خورشیدی بیشتر برای آبگرم مصرفی استفاده می‌شود. در معرض خورشید قرار می‌گیرد و آب را گرم می‌کند.

این مدل، از لوله های دوجداره تشکیل شده و مخزن آن دولایه استیل و یک لایه عایق پلی یورتان دارد. این تجهیزات باعث شده دمای داخل آبگرمکن تا ۳ روز بتواند بدون تغییر باقی بماند! لوله دوجداره و عایق پلی یورتان بیشتر به علت فصل زمستان در آبگرمکن قرار گرفته است. در واقع کاربری اصلی این محصول در زمستان است.آبگرمکن خورشیدی با توجه به اطلاعات بالا، ارتباطی دمایی با محیط خارج ندارد و به همین علت فرقی نمی‌کند که در فصل تابستان باشیم یا زمستان، چرا که فقط با نور خورشید کار می‌کند. علاوه بر این حفاظت‌ها، یک المنت گرمکن کمکی نیز دارد که در زمان هایی که آب گرمتری نیاز داریم ولی خورشید نیست (به طور مثال شب است) می‌توانید از آن بهره ببرید. این المنت با برق شهر کار می‌کند.از مزایای دیگر اینکه نصب آسانی دارد و بدون مشکل تا ده سال عمر می‌کند. همچنین دو سال گارانتی دارد.

شیشه های تحت خلا

آخرین تکنولوژی روز دنیا در زمینه آبگرمکن های خورشیدی استفاده از لوله های خلا میباشد. با توجه به مدور بودن لوله های خلا جذب انرژی در تمام ساعات روز به نحو مطلوبی صورت میگیرد.این لوله های خلا شیشه هایی دو جداره بوده که جداره های بیرون شفاف و جداره های داخلی ماده جاذب 3 یا 4 عنصری مخصوص با رنگ تیره پوشش داده شده است. هوای موجود بین دو جداره تخلیه شده است که خلا ایجاد شده نقش عایق را ایجاد کرده و از اتلاف حرارت جلوگیری میکند. این روش توانایی و مزیت های فراوانی نسبت به انواع دیگر روش های جذب خورشیدی دارد. که از جمله میتوان به راندمان بالای (90%)، مقاومت در مقابل یخ زدگی (30=)، سهولت نصب، تعویض آسان، بادگیر نبودن و قیمت مناسب اشاره کرد.

مخزن

یکی از اصلی ترین اجزای آبگرمکن خورشیدی مخزن دخیره آبگرم است. ورق داخلی کلیه مخازن از جنس استینلس استیل 304 با گرید بهداشتی و ورق خارجی از نوع گالوانیزه رنگی است. جهت جلوگیری از اطلاف حرارت در طول شبانه روز بین جداره های داخلی و خارجی با دستگاه کاملا اتوماتیک فوم پلی یورتان مخصوص تزریق میگردد.

پایه

ورق مورد استفاده در ساخت پایه های ST37 روغنی میباشد که پس از مراحل ساخت جهت مقاومت در محیط آزاد  با رنگ پودری الکترواستاتیک پوشش داده می شود.

انواع آبگرمکن ها:

آبگرمکن خورشیدی هوشمند

این مدل آبگرمکن خورشیدی با توجه به دارا بودن امکاناتی از قبیل سنسوردما و سطح ( نمایش دمای آب داخل مخزن ومقدار آن)، شیر برقی (آبگیری اتوماتیک آب سرد) وپنل مرکزی جهت مدیریت کامل سیستم به آبگرمکن های خورشیدی هوشمند معروف شده اند و عمدتاً جهت مصارف خانگی توصیه می گردند.

از مزایای این آبگرمکن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نمایش دما و سطح آب داخل مخزن
 • آبگیری اتوماتیک و دستی توسط شیر برقی
 • فعــال کردن گرمکن پشتیبان بصورت اتوماتیک و دستی جهت روزهای بسیار سرد زمستان
 • عیب یاب هوشمند
 • باطری پشتیبان جهت فعال شدن در مواقع قطعی برق
 • نمایشگر ساعت محلی

آبگرمکن خورشیدی شناوردار – فلوتر دار

استفاده از این محصول بیشتر جهت مراکز عمومی مثل پادگانها ،حمام عمومی سرویس بهداشتی پارکها و . . . که نیاز به تامین آبگرم پیوسته وجود دارد پیشنهاد میگردد . در این مدل آب سرد وارد مخزن فلوتر (مخزن بالای مخزن اصلی ) شده به هنگام استفاده آب گرم شناور فلوتر باز شده وآب سرد جایگزین آب گرم می گردد .با توجه به اینکه عملکرد این سیستم بصورت مکانیکی است این محصول به راحتی قادر به فعالیت در مراکز فاقد برق می باشد. لازم به ذکر است تعداد زیادی از این محصول در سطح بوستان های کشور نصب و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

آبگرمکن خورشیدی کویل دار

در شرایط نیاز به آبگرم پر فشار و یا کمک گرمایشی از این محصول استفاده می گردد . با توجه به تعبیه کویل مارپیچ مسی در مخزن داخلی، آب با سرعت وارد کویل شده و پس از گرم شدن با همان فشار ورودی از مخزن خارج می گردد .

این محصول قابلیت تامین آب گرم مصرفی و گرمایشی را به صورت همزمان دارد که توصیه می گردد :
1 ـ حتماً قبل از نصب طراحی و محاسبات دقیق آن انجام گیرد .
2 ـ جهت استفاده بهینه سیستم گرمایشی محیطی ، بصورت گرمایش از کف باشد.

آبگرمکن خورشیدی پروانه ای

کاربرد این محصول بیشتر جهت مصارف بالای 1500 لیتر از جمله موتورخانه مرکزی ،استخر و مراکز بزرگ می باشد .جهت استفاده و نصب این مدل از آبگرمکن خورشیدی ضروری است طراحی و محاسبات دقیق مهندسی صورت گیرد که پس از اخذ اطلاعات اولیه محل نصب توسط تیم فنی وآموزش دیده این شرکت طراحی صورت گرفته و نقشه آماده و سپس اقدام به نصب و راه اندازی می شود. لازم بذکر است تیم حرفه ای واحد فنی و مهندسی شرکت تاکنون پروژه های فراوانی را طراحی و راه اندازی کرده است.

آب شیرین کن خورشیدی

هوای پاک و آب آشامیدنی سالم دو جزء بسیار مهم برای زندگی می باشند و از آنجایی که بسیاری از مناطق کشور از کمبود آب آشامیدنی رنج میبرند ، برای اینگونه مناطق باید به دنبال تکنولوژی مناسب جهت شیرین کردن آب بود و روشهای گوناگون شیرین کردن آب مانند روشهای اسمز معکوس، الکتریکی و . . . با وجود مشکلات فراوان جوابگویی لازم را ندارند. این شرکت پس از سالها تحقیق موفق به طراحی و ساخت آب شیرین کن خورشیدی شده است که نسبت به محصولات مشابه مزایای فراوانی دارد که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره نمود :
1 ـ کمترین ( حداقل) پساب
2 ـ حداقل استفاده از انرژی های فسیلی
3 ـ توانایی شیرین کردن آب شور با هر غلظت و هر نوع نمکی
4 ـ نصب و نگهداری آسان
5 ـ طول عمر بالا
6 ـ قیمت ارزان و اقتصادی

نحوه کار آبگرمکن خورشیدی و گرم شدن آب

گرم شدن آب در آبگرمکن های خورشیدی از طریق علم چگالی صورت میگیرد. لوله های آب به صورت شیبدار قرار میگیرند و بعد از پر شدن آب در مخزن و لوله ها، آب به وسیله نور خورشید در لوله ها گرم میشود. سپس به دلیل سبک تر بودن آب گرم نسبت به آب سرد، آب گرم به سمت بالا حرکت میکند و آب سرد جای آن را در لوله ها میگیرد. این چرخه تا زمانی که کل مخزن هم دما بشود اتفاق می افتد.

بنابراین گرم شدن بدین صورت است و تنها کاری که بعد از گرم شدن باید صورت گیرد، حفظ دمای آب داخل مخزن است. برای این کار لوله های دوجداره و مخزن دولایه استیل و یک لایه عایق پولی یورتان دارد. به همبن دلیل این نوع آبگرمکن قادر است تا سه روز آب را در یک دمای معین نگه دارد.

آبگرمکن خورشیدی از نوع بدون فشار فولتر دار ، تانک داخلی جنس استیل ضد زنگ، همراه با هیتر برقی پشتیبان، عایق شده با فوم پلی یورتان،اتصالات استیل ضد زنگ،تانک بیرونی از ورق گالوانیزه کیفیت بالا با رنگ کوره ای و دارای گایه هایی بسیار مقاوم از جنس لوله های فولادی رنگ شده هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا