پنل خورشیدی چیست؟

پنل خورشیدی یا صفحه خورشیدی از مونتاژ سلول‌های خورشیدی به وجود می‌آید. از آنجا که یک صفحه خورشیدی مقداری خاص انرژی و آمپر تولید می‌کند، به همین دلیل قطعات و کارخانجات شامل چند صفحهٔ خورشیدی هستند.کار پنل خورشیدی این است که صفحه‌های خورشیدی انرژی و نور خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کنند. صفحات خورشیدی، از ترکیبات نیمه هادی ساخته می شوند که وظیفه آن‌ها تبدیل انرژی نورانی خورشید به انرژی الکتریکی می‌باشد. این صفحات با نام فتوولتائیک (PhotoVoltaic) یا سولار (Solar) شناخته نام برده می شود. صفحات فتوولتائیک (PhotoVoltaic) از نظر تکنولوژی و فناوری به ۳ قسمت تقسیم بندی می‌شوند.

 • صفحات فتوولتائیک پلی کریستال و یاPhotovoltaic Polycrystalline Panels
 • صفحات فتوولتائیک مونوکریستال و یاPhotovoltaic Monocrystalline Panels
 • صفحات فتوولتائیک نواری و یا Thin Film
استفاده از کریستالهای فتوولتائیک، استفاده از پوشش‌های خاص و یا استفاده از نانوتیوب‌های کربنی برای ما محرکی هستند تا از انرژی خورشیدی ارزانتر و بهتر استفاده کنیم. اخبار حاکی از آن میباشد که متخصصان در حال استفاده از تکنولوژی با یک ساختار متفاوت هستند که 5 برابر تاثیر گذارتر و 4 برابر ارزان تر از سلولهای خورشیدی فعلی می‌باشد. هر واحد خورشیدی از نه فرورفتگی تشکیل می شود که با ساختاری از لنزهای اکریلیک و دیواری بازتابنده که اشعه‌های خورشیدی را در سلولهای فتوولتائیک متمرکز می‌کند، است. این کار تعداد سلولهای PV را به تعداد 80 درصد کاهش می‌دهد. سلولهای PV در تولید الکتریسیته استفاده می‌شوند. یک تغییر دهندهٔ دما در زیر این قسمت قرار دارد و به تولید گرما برای گردش آب می‌پردازد. همچنین در این قسمت یک تانک ذخیره‌سازی آب وجود دارد که به منظور نگه داری آب گرم استفاده می‌شود پنل خورشیدی.به علاوه برای اشعه‌های خورشید، این آرایه دارای موتوری می‌باشد که اشعه‌های خورشید را هدایت می‌کنند. شرکت سازندهٔ اینپنل می‌گوید: این پنل بر روی سیستم انرژی خورشیدی جهانی تمرکز دارد (CUESS) و این قابلیت را ایجاد کرده است که انرژی خورشید را با هزینه‌ای کمتر و کارایی بیشتر نسبت به پنلهای فعلی به دست آورد صفحه خورشیدی .هر 4.5 متر مکعب از این آرایه، به اندازه 2.6 کیلووات انرژی تولید می‌کند. این در حالی است که پنلهای استاندارد PV با متراژی در حدودی ۱۲ الی ۱۴ متر مکعب همین مقدار انرژی را تولید می‌کنند. تکنیک خورشیدی می‌گوید پنلهای خورشیدی می‌توانند با یک چهارم هزینه‌های پنلهای معمولی انرژی و گرمای یکسانی تولید کند. این مدل پنل باید ده نمونهٔ آزاد برای تست و آزمایش داشته باشد و به عنوان یک نمونهٔ متفاوت در سراسر دنیا شناخته شود.سوالات کاربران در مورد کارکرد و کاربرد پنل خورشیدی :
 • تفاوت سلول خورشیدی با صفحه خورشیدی چیست؟
 • مزایای صفحات فتوولتائیک نواری (Thin Film) چیست؟
 • انواع سیستم‌های خورشیدی (Solar Panel) قابل اجرا کدام هستند؟
 • انواع کاربرد صفحات خورشیدی
 • سیستمهای مستقل، متصل و هیبرید
 • مقایسه سیستمهای مستقل، متصل و هیبرید با یکدیگر

تفاوت سلول خورشیدی با صفحه خورشیدی چیست؟

از نظر عملکرد و نوع کارکرد تفاوتی ندارند. از کنار هم قرار دادن تعدادی سلول خورشیدی و یا سولار سل (PV Cell) یک ماژول خورشیدی و جمعی از سلول خورشیدی (PV Module) ساخته می‌شود. از قرار دادن چند ماژول خورشیدی (PV Module) در کنار هم یک صفحه خورشیدی (PV Panel) ساخته می‌شود که عموماً در مصارف بزرگ ردیف‌های زیادی از صفحه خورشیدی (PV Panel) در کنار هم قرار می‌گیرند و یک سری خورشیدی (PV Array) تشکیل می‌دهند.

مزایای صفحات فتوولتائیک نواری (Thin Film) چیست؟

صفحات فتوولتائیک نواری و صفحات خورشیدی (Thin Film) بسیار سبک و باریک بوده و به همین علت از انعطاف‌پذیری بالایی در کاربردهای متفاوت دارا هستند. از نظر تکنولوژی جدیدترین نوع صفحه خورشیدی بوده و البته به دلیل نوع نیمه هادی‌ مصرفی در آن‌ها از بازده (راندمان) کمتری نسبت به صفحات کریستالی برخوردار هستند.

انواع سیستم‌های خورشیدی (Solar Panel) قابل نصب کدام هستند؟

سیستم‌های خورشیدی (Photovoltaic) بر اساس نحوه نصب و برق دهی به دو دسته متصل به شبکه و یا تزریق به شبکه (On Grid) و مستقل از شبکه و جدا از شبکه(Off Grid) تقسیم بندی می‌شوند.کاربرد (On Grid) متصل به شبکه یا تزریق به شبکه بیشتر در مناطق شهری و نزدیک به شبکه برق و شرکت توزیع استفاده می‌شود. از مزایای آن کاهش مصرف برق بوده و می‌تواند نیاز به انرژی را تا حد قابل قبولی در ساعات روز برآورده کند.کاربرد (Off Grid) مستقل از شبکه و جدا از شبکه بیشتر در مناطق دور از شهر یا دور از شبکه برق کاربرد داشته و به طور کاملاً مستقل در طول شبانه روز وظیفه تامین برق را بر عهده دارد.از مزایای سیستم های خورشیدی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • عدم نیاز به شبکه سراسری.
 • عدم نیاز به سوخت.
 • سازگاری با محیط زیست، محیط زیست را آلوده نمی‌کند.
 • آلودگی صوتی ندارد.
 • برای تولید برق نیاز به آب ندارد.
از معایب سیستم های خورشیدی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • هزینه سرمایه‌گذاری اولیه بالا
 • وابسته به تغییرات تابش خورشید در طی روز و ماه‌های مختلف.
انواع کاربرد صفحات خورشیدی و پانل های خورشیدی:
 • سیستم‌های مستقل از شبکه برق و جدا از شبکه
 • سیستم‌های متصل به شبکه برق و تزریق به شبکه
 • سیستم‌های هیبرید

توضیحات سیستم های مستقل، متصل و هیبرید خورشیدی:

سیستم مستقل از شبکه خورشیدی چیست؟

 به سیستم هایی گفته می‌شود که انرژی مورد نیاز بطور کامل از طریق پنلهای خورشیدی تأمین می‌گردد و نیازی به شبکه سراسری برق و یا منبع تغذیه دیگری نمی‌باشد.

سیستم متصل به شبکه خورشیدی چیست؟

به سیستم هایی گفته می‌شود که انرژی الکتریکی حاصل از پانل های خورشیدی و صفحه خورشیدی به طور مستقیم به شبکه سراسری برق و شرکت توزیع تزریق می‌گردد. در واقع در این نوع سیستم ضمن تزریق انرژی الکتریکی به شبکه سراسری و متصل بودن به شبکه برق شهری برق از مزایای شبکه برق نیز استفاده می‌گردد.

سیستم هیبریدی چیست؟

به سیستم هایی گفته می‌شود که از چند منبع تغذیه برای تغذیه انرژی الکتریکی مورد نیاز استفاده میشود و سیستم فتوولتائیک یکی از منابع تغذیه اصلی می‌باشد.

 از جمله منابع تأمین کننده انرژی دیگری که در این مجموعه استفاده می‌گردند شبکه سراسری برق، دیزل ژنراتور، توربینهای بادی و غیره می‌باشند.

مقایسه و تفاوت سیستمهای مستقل، متصل و هیبرید با یکدیگر چیست؟

در سیستمهای مستقل تنها منبع تأمین کننده انرژی سیستم خورشیدی است.

در سیستمهای متصل به شبکه ضمن بهره جویی از مزایای شبکه سراسری برق از سیستمهای P.V نیز جهت کمک به شبکه سراسری و جلوگیری از افت ولتاژ استفاده می‌گردد.

در سیستمهای هیبرید منابع تأمین کننده انرژی چندگانه و در صورت قطع هر کدام از منبع دیگر استفاده می‌گردد. در این مدل احتمال قطع برق به حداقل می‌رسد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا