سانورتر های UPOWER EPEVER

در این مقاله سعی شده شما عزیزان را با اینورتر هایبریدی یا همان سانورتر سری یوپاور شرکت ایپی سولار ، آشنا کنیم . قبل از شروع اعلام می کنیم ، تمامی مدل های تولیدی از این محصول در وبسایت تابش الکتریک  برای فروش موجود است . 

آشنایی اولیه با سانورتر

اینورترها برای تبدیل نیروی DC به برق AC استفاده می شوند و ولتاژ و فرکانس مورد نیاز را در خروجی فراهم می کنند. اینورترها را می توان به عنوان آداپتورهای برق در نظر گرفت. بنابراین آنها به عنوان یکی از بخش های مهم یک سیستم فتوولتائیک در نظر گرفته می شوند که منبع تغذیه AC را برای هر وسیله ای تأمین می کنند . 
همچنین از شارژکنترلر برای بهره وری الکتریسیته تولید شده از سوی پنل های خورشیدی استفاده می شود که برای شارژ باتری ها در یک سیستم فتوولتاییک آفگرید ضروری است. شارژکنترلر ها جریان DC  تولیدی از تابش خورشید را از پنل های خورشیدی دریافت می کنند و با اعمال مکانیزم های مناسب شارژ ، این جریان تولیدی را برای شارژ باتری فراهم می نمایند . هدف اصلی یک شارژ کنترلر محافظت از باتری در مقابل تنش های الکتریکی شارژ و دشارژ می باشد.

بعضی اوقات ، مقدار انرژی جذب شده توسط پنل های خورشیدی برای شارژ باتری برای عملکرد مناسب لوازم خانگی کافی نیست. بنابراین برای تأمین انرژی برای سیستم فتوولتائیک یک منبع انرژی اضافی لازم است. یک شارژر -اینورتر هیبریدی عملکرد اینورتر و یک کنترلر شارژ را در کنار هم قرار می دهد که همه در یک راه حل است. با این حال ، این تنها مزیت دستگاه های هیبریدی نیست. در این مقاله با اینورتر-شارژر Upower تولیدی شرکت ایپی اور و مزایای آنها بیشتر آشنا می شویم.


همانطور که گفته شد ، اینورتر قدرت DC (باتری) را به برق AC تبدیل کرده و سپس آن را به وسایل منتقل می کند. اینورتر -شارژر هم همین کار را می کند؛ با این حال ، همچنین قادر به دریافت جریان از منابع AC خارج از سیستم خورشیدی است. هنگامی که منبع تغذیه ورودی در دسترس نباشد ، یک اینورتر-شارژ هیبریدی به حالت باتری تغییر می کند. این شبیه به توابع منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) است.

سری UPOWER EPEVER نوع جدیدی از دستگاه های اینورتر-شارژر(سانورتر) است ،که  خورشیدی و جریان های AC  کمکی( همانند برق شهری) را با هم ترکیب می کند و وسیله ای مناسب سیستم آفگرید خورشیدی با قابلیت اطمینان بالاتر فراهم می کند.

UPOWER ، از یک پردازنده چند هسته ای و یک الگوریتم کنترل پیشرفته MPPT برای تقویت قابلیت های مجموعه خورشیدی استفاده می کند. این ویژگی محاسن زیر را به دنبال دارد:

 • قدرت پاسخگویی سریعتر
 • اطمینان بیشتر
 • استانداردهای صنعتی بالاتر

این دستگاه هیبریدی برای شارژ باتری ، چهار گزینه را برای کاربر ارائه می دهد:

 1. اولویت شارژ از طریق انرژی خورشیدی(Solar priority)
 2. اولویت شارژ از طریق منابع AC(Utility priority)  (همانند برق شهری و یا ژنراتورهای دیزلی و بنزینی)
 3. شارژ تنها از طریق انرژی خورشیدی 
 4. شارژ توسط انرژی خورشیدی و منابع AC بصورت همزمان(Utility&Solar)

دو حالت خروجی Battery and Utility این دستگاه را قادر می سازد تا با خواسته های مختلف کاربری مواجه شود. فناوری دنبال کنندگی بهینه شده و به روز MPPT  این دستگاه می تواند انرژی های تولیدی از سمت پنل را با دقت بالا و در لحظه در کمترین زمان برای شارژ باتری ها و همچنین نیازهای مصرف کننده های الکتریکی فراهم آورد .

دستگاه های اینورتر-شارژر(سانورتر)

الگوریتم شارژی AC-DC که در این دستگاه استفاده شده ، کنترل کاملا دیجیتالی دو لوپ بسته را برای ولتاژ و جریان تحقق می بخشد . این کار در یک سیستم با دقت بالا صورت می پذیرد .


محدوده ورودی ولتاژ AC به اندازه کافی گسترده است که انواع مختلفی از منابع را پوشش دهد. ولتاژ / جریان شارژ خروجی DC به طور مداوم در یک محدوده خاص قابل تنظیم است و عملکردهای محافظت کامل از ورودی / خروجی می توانند نمایه شارژ پایدار و مطمئن و محافظت از شارژ باتری ها را ارائه دهند. این ویژگی به بازده تبدیل شارژ بالا منجر می شود ، که در انواع سری EPEVER UPOWER بیش از 98٪ است. علاوه بر این ، با تبدیل AC-DC کارآمد ، از دست دادن نیرو به حداقل می رسد.

ماژول DC-AC مبتنی بر طراحی کامل دیجیتال و هوشمند است. این اینورتر، فناوری پیشرفته SPWM را به کار گرفته ، در نتیجه موج خروجی خالص سینوسی ایجاد می کند و می تواند ولتاژ های 12،24 و 48 ولت DC  را به 220 ولت AC  تبدیل کند. خروجی متناوب این دستگاه مناسب برای بارهای AC لوازم خانگی ، ابزارهای برقی ، واحدهای تجاری ، صوتی الکترونیکی و دستگاه های ویدیویی و غیره می باشد.


برای این سانورتر یک صفحه نمایش LCD 4.2 اینچی در نظر گرفته شده است ، که داده ها و پارامترهای عملیاتی را در زمان واقعی نمایش می دهد. عملکردهای جامع از حفاظت الکترونیکی، بالاترین سطح ایمنی و ثبات را تضمین می کند.

ویژگی های اینورتر / شارژر سری EPEVER UPOWER

در این بخش به معرفی ویژگی های سری UPOWER می پردازیم که آنها را در مناطقی با شرایط آب و هوایی سرد و ابری انتخاب مناسب می کند. چنین مکانهایی از کمبود روزهای آفتابی رنج می برند ، بنابراین برای وسایل خانگی که برای کار به انرژی خورشیدی احتیاج دارند ، منبع انرژی اضافی لازم است. سری UPOWER میتواند از منابع انرژی دیگری نیز بطور همزمان بهره جوید، که می تواند یک برق شهری یا یک ژنراتور باشد. از ویژگی های بارز سری UPOWER ترکیب منبع AC با انرژی خورشیدی برای افزایش قابلیت اطمینان سیستم است. در مکانهایی که میزان آسمان خنک تر است ، استفاده از ژنراتور در تمام مدت از لحاظ هزینه و نگهداری به اندازه کافی کارآمد نیست. با ترکیب دو منبع سولار و ژنراتور، باعث می شود تا ضمن استفاده از پنل خورشیدی ، هزینه های ژنراتور نیز کاهش یابد. از طرفی شرایط آب و هوایی سرد و ابری استفاده از انرژی خورشیدی را در فصول زمستان و پاییز محدود می کند ، بنابراین می توان با استفاده از یک منبع تولید انرژی الکتریکی کمکی ، به راحتی تمامی وسایل برقی را روشن نمود .

برخی از ویژگی های اصلی اینورتر-شارژرهای سری EPEVER UPOWER در اینجا برجسته شده است که دلالت بر اولویت های استفاده این سانورتر نسبت به موارد معمولی دارد:

 • اتخاذ فناوری پیشرفته SPWM ، با خروجی موج خالص سینوسی.
 • سیستم کنترلی حلقه بسته دوبرابری برای ولتاژ و جریان بصورت کاملا دیجیتال 
 • فناوری پیشرفته MPPT ، با راندمان حداقل 99.5٪.
 • الگوریتم کنترل پیشرفته ، با راندمان حداقل 98٪.
 • طراحی ال سی دی که نمایش وضعیت عملکرد سیستم در لحظه را امکان پذیر می کند.
 • هم با رابط های رایج بازار و هم با رابط های پیشرفته سازگاری دارد.
 • دارای نشانگرهای چندگانه LED
 • دارای یک فیوز 2 پل در انتهای ورودی ژنراتور
 • کنترل مستقل خروجی AC .
 • عملکرد جبران دمای باتری.
 • حفاظت های گسترده الکترونیکی.

ساختار اینورتر -شارژر سری EPEVER UPOWER

در این بخش ، ساختار اینورتر- شارژرهای سری UPOWER و درگاه ها و ترمینال های مختلف آنها برای کمک به عملکرد مناسب و سیم کشی سیستم های خورشیدی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

1. دریچه تهویه هوا
2.  رابط دسترسی از راه دور
3. ترمینال AC
4. ترمینال ورودی منبع AC کمکی
5. محافظ تابلو اتصالات
6. رابط RTS
7. رابط رله
8. رابط دسترسی از راه دور
9. کلید خاموش/روشن
10. ترمینال ورودی پنل خورشیدی
11. محافظ تابلو اتصالات
ساختار اینورتر -شارژر سری EPEVER UPOWER
1. دریچه تهویه:  UPOWER یک فن خنک کننده با کنترل دمای هوشمند را تنظیم می کند و به سیستم کمک می کند تا در محدوده دمای مناسب قرار بگیرد. با این وجود ، اگر دستگاه در محفظه نصب شود ، تهویه خارجی بسیار توصیه می شود. بنابراین ، هرگز نباید در محفظه ای با باتری های سیلد اسید نصب شود! گاز خارج شده از منفظ این گونه باتری ها ، به مدارات سانورتر آسیب می زند .
2. پیچ های محافظ تابلو اتصالات: دریچه محافظ ترمینال ها را در جای خود نگه می دارند.
پیچ های محافظ تابلو اتصالات

3. ترمینال های خروجی AC  که از محدوده مجاز ولتاژ های ورودی منبع کمکی حفاظت می کند .
4. ترمینال های ورودی AC  که محافظت شده هستند
5. پایانه های ورودی باتری: که در برابر آور ولتاژ باتری و تخلیه بیش از حد باتری محافظت می شوند
6. رابط RTS  باتری را در برابر دماهای بالا محافظت می کند .
7. یک رابط رله هوشمند می تواند از طریق این درگاه یک ژنراتور را بر اساس جریان های باتری روشن نماید .
8. بواسطه این رابط می توانید دستگاه را از دور ، خاموش و روشن نمایید .
9. دکمه خاموش/روشن دستگاه10. ترمینال ورودی پنل خورشیدی : این ترمینال ها محافظت شده هستند . این محافظت ها عبارتند از : جریان محدود پنل ، اتصال کوتاه پنل ، محافظت از اتصال معکوس مثبت-منفی و شارژ معکوس در شب
11. این یک پوشش برای محافظت از تابلو اتصالات در دستگاه می باشد .

مدل های سری UPOWER:

مدل های UPOWER برای نامگذاری از یک قانون بسیار ساده پیروی می کنند که در تصویر زیر مشخص است.

قانون نامگذاری مدل های سری UPOWER

مدل های سری UPOWER:

نمودار شماتیک برای اتصالات اینورتر – شارژر سری EPEVER UPOWER

نمودار شماتیک برای اتصالات اینورتر - شارژر سری EPEVER UPOWER

PV: نشان دهنده آرایه ای از صفحات خورشیدی است که انرژی الکتریسیته تولیدی خود را برای عملیات بهره وری به قسمت شارژکنترلر می فرستد . این شارژ کنترلر از الگوریتم MPPT استفاده می کند . 

Utility : این همان منبع کمکی ذکر شده برای شارژ باتری ها می باشد . از آنجایی که خروجی UPower ولتاژ 220 AC می باشد ، پس این منبع کمکی را می توان از هر شبکه برق شهری با این ولتاژ دریافت کرد . برای سیستم های خورشیدی دور از شبکه برق شهری ، از ژنراتورهایی که خروجی 220 دارند ، می توان بهره جست . پیشنهاد می گردد از ژنراتورهای با خروجی برق 220 استیبل (Stable) استفاده گردد 

Battery : این سانورتر  با انواع مختلفی از باتری ها از جمله AGM ، Gel ، Flooded و غیره سازگار است. پارامترهای شارژ برای تنظیم مشخصات شارژ هر نوع باتری کاملاً قابل تنظیم است.

AC Load : هر مصرف کننده ای که با برق AC کار کند را AC load می نامیم . 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا