اینورتر هیبریدی چیست

امروزه کلمه هایبرید را زیاد می شنویم :

“لکسوس اتوموبیل شاسی بلند هایبریدی خود را روانه بازار کرد ” و یا “طرح های توسعه خودروهای هایبرید در دستور کار کمپانی بنز” و … از جمله خبرهایی است که روزانه با آنها برخورد می کنیم ولی کلمه هایبرید خود به چه معناست

کلمه هایبرید اصلاحا به معنای” ترکیبی” به کار برده می شود البته بیشتر برای ترکیب نمودن مواردی که با هم سازگاری دارند مثلا ترکیب اشکال انرژی در اتوموبیل بدین معنی که انرژی الکتریکی و انرژی حاصل از سوخت بنزین به فراهم نمودن توان لازم موتور اتوموبیل با یکدیگر ترکیب می شوند .

انرژی خورشیدی هم از استفاده هایبرید در صنعت خود بی نصیب نمانده است . اولین زمزمه های استفاده از این کلمه در سیستم های فتوولتاییک منفصل از شبکه شنیده شد . سیستم هایی که سولار پنل ها خود به تنهایی قادر به تامین توان لازم برای مصرف کننده ها نبودند . از این رو ژنراتورهای گازوییل و یا بنزین سوز وارد شبکه تامین توان شدند . با گذشت زمان شرکت های تولید کننده تجهیزات با توجه به کم شدن قیمت های جهانی سلول های خورشیدی به کمک مصرف کننده های برق شهری آمدند که بتوان با استفاده از انرژی خورشیدی هزینه های استفاده از برق شهری را کاهش داد . بدین صورت که سیستم انرژی خورشیدی در ابتدا توان لازم برای مصرف کننده های الکتریکی را تامین کند و در صورت افزایش توان مصرفی از برق شهری و یا منابع کمکی در سیستم استفاده شود . باتری ها هم می توانند به عنوان یک منبع کمکی قابل اعتماد در یک سیستم خورشیدی هایبریدی حضور داشته باشند .

به منظور طراحی یک سیستم خورشیدی هایبریدی در حال حاضر تنها به یک اینورتر شارژر هایبریدی نیاز است .

اینورتر های هایبریدی یا اصطلاح بازاری” سانورتر” ، خود دارای شارژ کنترلر هستند . شارژ کنترلر های این تجهیزات هم می تواند PWM  و هم می تواند MPPT  باشد . این اینورتر ها دارای مبدل DC  به AC   برای تامین توان لازم تجهیزات برقی خانگی با توان های 1 – 1.5 -2 -3 -4 و 5 کاوا هستند که با توجه به نیاز پروژه انتخاب می گردند . قابلیت اتصال به برق شهری برای کمک به تامین توان از ویژگی های اینورتر های هایبرید می باشد . همچنین ژنراتورهای برق  می توانند در صورت لزوم به سانورتر ها متصل شده و عملیات تامین توان را انجام دهند . این تامین توان  می تواند بصورت لحظه ای برای مصرف کننده ها و بصورت ترکیبی باشد و یا در صورت نیاز می توان از آنها برای شارژ باتری ها استفاده نمود . قابلیت تامین برق بصورت سه فاز دز سیستم های خورشیدی آفگرید هم میتواند ویژگی مهمی از ایورتر های هایبریدی باشد . برنامه دهی برای اولویت بندی از سوی منابع تولیدی (سولار پنل – ژنراتور –برق شهری ) برای تامین توان مورد نیاز و یا شارژ باتری ها از نکات قابل توجه استفاده از اینورترشارژر های هایبریدی خورشیدی است .

بطور کل اینورتر شارژر های هایبریدی به کمک سیستم های خورشیدی آمده اند تا نیاز های مشتری را به راحتی مرتفع سازند .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا